Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2022 10:00 - Какво казва Библията, което би се отнасяло за селфи културата?
Автор: lamb Категория: Други   
Прочетен: 1687 Коментари: 1 Гласове:
34


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Терминът селфи , който е думата на годината на Оксфордския речник за 2013 г., се отнася до снимка, направена обикновено с телефон с камера, и публикувана в сайт в социалните медии. „Селфи култура“ е тази, при която хората си правят много селфита, разбира се. Ще видим допълнително селфи културата като широко разпространена мания за себеизразяване, самочувствие и самореклама, доказана от разпространението на автопортрети в социалните медии. Библията е написана преди появата на телефони с камери, но Божието Слово все още има какво да каже за нечий възглед за себе си.

Въпреки че по същество няма нищо лошо в правенето на селфи и споделянето му с други, селфи културата, както е дефинирана по-горе, е потопена в нарцисизъм . Трябва да изглеждате по-слаби, преди да публикувате? Има приложение за това. Манталитетът на селфито изглежда намира смелост и арогантност зад камерата. Публикувайки селфи, всеки човек може да вкуси капчица слава, която бързо може да стане пристрастяваща. Тази мания обаче може да повлияе на собствената стойност и истинските взаимоотношения, когато личната ценност се основава на броя „харесвания“, последователи, отговори или коментари, получени в отговор.

Когато прилагаме библейски стандарти към начина на мислене, често развит в селфи културата, откриваме непосредствен сблъсък на ценности. Исус нарече Йоан Кръстител „най-великият в Божието царство“ ( Лука 7:28 ). И все пак подходът на Йоан към личната слава е обобщен в известното му изявление „Той трябва да се увеличава, но аз трябва да намалявам“ ( Йоан 3:30 ). Исус беше ясен, че за да бъде велик в Божието царство, човек трябва да стане слуга ( Матей 23:11 ). Животът му беше антипод на манията за култура на селфита към себе си. Всеки път, когато хората се опитваха да направят Исус цар, Той се изплъзваше от тях и отиваше на самотни места да се моли ( Йоан 6:15 ).

Исус също укори това, което бихме могли да наречем селфи култура сред някои от онези, които искаха да Го последват. Исус каза: „Ако някой дойде при мен и не мрази баща и майка, жена и деца, братя и сестри - да, дори собствения си живот - такъв човек не може да бъде мой ученик. И който не носи своя кръст и не ме следва, не може да бъде мой ученик ”( Лука 14: 26–27 ). В пряко противопоставяне на нашите егоцентрични желания, Исус каза: „Който иска да бъде мой ученик, трябва да се отрече от себе си и да вземе своя кръст и да ме последва. Защото който иска да спаси живота си, ще го загуби, но който загуби живота си заради мен, ще го намери ”( Матей 16:25 ).

За съвременната църква, живееща в селфи културата, Новият Завет разяснява думите на Исус, като ни увещава да останем твърди в ученията, които получихме за първи път. Галатяни 5:24 ни напомня, че „тези, които принадлежат на Исус Христос , са разпнали плътта с нейните страсти и желания“. Тези „страсти и желания“ са описани в 1 Йоан 2: 15–16 като „похотта на плътта, похотта на очите и гордостта на живота“. Селфи културата, обсебена от себеизразяване, не може да се насити. Подобно на похотта или алчността, ненаситната жажда за внимание нараства само когато се отдадете. Казано ни е да не гоним самоудовлетворението и така да се различаваме от онези, които не познават Бог ( 1 Солунци 4: 3–7). Също така сме инструктирани да не желаем да бъдем богати, а вместо това да търсим мъдрост, благочестие и задоволство ( 1 Тимотей 6: 6 , 9–10 ; Притчи 3: 13–16 ).

Вместо да се преподава цената на ученичеството, както правеше Исус ( Лука 14: 26–32), твърде много учители насърчават да търсят „ най-добрия си живот сега “. Рядко за разврата на човека се споменава по проповеди, които привличат плътски мислещите. Вместо това посланията са леки за Писанието и тежки за ласкателства и самопоклонение. Съставени като „насърчение“, тези селфи съобщения заместват библейските думи като грях , покаяние и жертва с по-приятни термини като грешки , промяна и вярване в себе си . Тази селфи култура вижда изпълнение на 2 Тимотей 4: 3, който предупреждава, „Защото ще дойде време, когато хората няма да се примирят със здравата доктрина. Вместо това, за да задоволят собствените си желания, те ще съберат около себе си голям брой учители, за да кажат това, което сърбящите им уши искат да чуят. “

Бойните викове на новозаветното християнство винаги са били „Вземете своя кръст и следвайте Исус! Бъдете разпънати с Христос. Съхранявайте за себе си съкровища на небето, а не тук на земята “( Лука 9:23 ; Галатяни 2:20 ; Матей 6:19 ). Но бойните викове на селфи културата звучат така: „Бог мисли, че си страхотна! Следвай мечтите си! Говорете позитивнои Бог ще го благослови. " Това псевдоевангелие се е интегрирало със селфитата и ереста на практика ще бъде открита от милиони.

Псалм 119: 36 казва: „Склонете сърцето ми към вашите свидетелства, а не към егоистична печалба“. Фокусът на Библията е Бог, а не ние. Библията е историческият разказ за Божията безгранична любов, преследваща незаслужилия човек. Това е историята на изкуплението, достъпна само чрез покаяние ( Матей 4:17 ; Деяния 3:19 ). Бог наистина благославя народа Си ( Битие 24: 1 ; Псалм 128: 1 ). Той наистина се радва да излее Своята благодат, милост и благословия върху онези, които Го се страхуват ( Ефесяни 1: 6 ; Псалм 112: 1). Но когато разглеждаме Бог като просто средство за получаване на земна благословия, това е фалшиво евангелие. Когато Исус е представен като билет за получаване на това, което искаме от Бога, се проповядва „друг Исус“ (вж. 2 Коринтяни 11: 4 ).

Докато правим селфитата си и ги публикуваме, за да ги видят другите, трябва да се погрижим да поддържаме благочестие, скромност и коректност. Културата на селфи има тенденция да насърчава любовта към себе си. Но Исус каза, че най-голямата заповед е „да обичаш Господа, твоя Бог, с цялото си сърце, душа, ум и сила“ ( Марк 12:30 ). Когато обичаме Бог, послушанието следва естествено. Не можем да обичаме Бог библейски и продължаваме да бъдем увлечени от себе си. Колкото по-близо се приближаваме до Бог, толкова повече виждаме разврата на собствените си сърца. Влюбването в себе си няма място за Божията любов. Можем да служим само на един господар ( Матей 6:24 ). Исус дойде не за да усъвършенства плътта ни, а за да я убие ( Римляни 6: 6 ; Галатяни 2:20 ) и докато не сме готови да разпънем нашия начин на мислене за селфи, не можем да бъдем истинските Му ученици.

image  


Тагове:   Исус Христос,


Гласувай:
34



1. lamb - Ако харесвате съдържанието на б...
25.09.2023 18:14
Ако харесвате съдържанието на блога може да го подкрепите с тази молитва.
Отче наш, моля да даваш сили, знания и умения на автора на християнския блог lamb, който да представя Бог и неговото слово по най-правилния начин. Не само да служи на своите потребители, но да докосне душите на хората и да създава Христови ученици. В Името на Исус Амин. Матей 18:20 Защото, където двама или трима са събрани в Мое Име, там съм и Аз посред тях.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: lamb
Категория: Други
Прочетен: 1051651
Постинги: 1141
Коментари: 1086
Гласове: 15564
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930