
В самото сърце на този въпрос лежи фундаментално неразбиране на това, което и Старият, и Новият завет разкриват за природата на Бог. Друг начин за изразяване на тази основна мисъл е, когато хората казват: „Богът на Стария завет е Бог на гнева, докато Бог на Новия завет е Бог на любовта.“ Фактът, че Библията е прогресивното откровение на Бог за Себе Си към нас чрез исторически събития и чрез връзката Му с хората през цялата история, може да допринесе за погрешни схващания за това какъв е Бог в Стария завет в сравнение с Новия завет. Въпреки това, когато човек чете както Стария, така и Новия завет, става очевидно, че Бог не е различен от един завет до друг и че Божият гняв и Неговата любов са разкрити и в двата завета.
Например в целия Стар завет Бог е обявен за „състрадателен и милостив Бог, бавен на гняв, изобилен с любов и вярност“ ( Изход 34:6 ; Числа 14:18 ; Второзаконие 4:31 ; Неемия 9: 17 ; Йоил 2:13 ; И все пак в Новия завет Божията любяща благост и милост са изявени още по-пълно чрез факта, че „Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине нито един, който вярва в Него, но да има вечен живот“ ( Йоан 3:16 ). В целия Стар завет виждаме Бог да се отнася към Израел по същия начин, по който любящ баща се отнася към дете. Когато те умишлено съгрешиха срещу Него и започнаха да се покланят на идоли, Бог щеше да ги накаже. И все пак, всеки път Той ги избавяше, след като се покаяха за идолопоклонството си. Това е почти същият начин, по който Бог се отнася с християните в Новия завет. Например, Евреи 12:6 ни казва, че „Господ наказва този, когото обича, и наказва всекиго, когото приеме за свой син“.
По подобен начин в целия Стар завет виждаме Божието осъждение и гняв, излят върху греха. По същия начин в Новия завет виждаме, че Божият гняв все още „се открива от небето срещу цялото безбожие и нечестие на човеците, които потискат истината чрез своето нечестие“ ( Римляни 1:18 ). Така че, очевидно, Бог не е по-различен в Стария завет от този в Новия завет. Бог по самата Си природа е неизменен (непроменлив). Въпреки че можем да видим един аспект от Неговата природа разкрит в определени пасажи от Писанието повече от други аспекти, Самият Бог не се променя.
Докато четем и изучаваме Библията, става ясно, че Бог е един и същ в Стария и Новия завет. Въпреки че Библията представлява 66 отделни книги, написани на два (или вероятно три) континента, на три различни езика, за период от приблизително 1500 години от повече от 40 автори, тя остава една обединена книга от началото до края без противоречия. В него виждаме как един любящ, милостив и справедлив Бог се справя с грешните хора във всякакви ситуации. Наистина, Библията е любовното писмо на Бог към човечеството. Божията любов към Неговото творение, особено към човечеството, е очевидна в цялото Писание. В цялата Библия виждаме как Бог любящо и милостиво призовава хората в специална връзка със Себе Си, не защото го заслужават, а защото Той е милостив и милостив Бог, бавен на гняв и изобилен с любяща доброта и истина. Но ние също виждаме свят и праведен Бог, който е Съдия на всички онези, които не се подчиняват на Неговото Слово и отказват да Му се покланят, като вместо това се покланят на богове, създадени от тях (Римляни, глава 1).
Поради Божия праведен и свят характер, всеки грях – минал, настоящ и бъдещ – трябва да бъде осъден. И все пак Бог в Своята безкрайна любов е осигурил плащане за греха и начин за помирение, така че грешният човек да може да избегне гнева Му. Виждаме тази чудесна истина в стихове като 1 Йоан 4:10 : „Това е любов: не че ние възлюбихме Бога, но че Той ни възлюби и изпрати Сина Си като изкупителна жертва за нашите грехове.“ В Стария завет Бог е предоставил система за жертвоприношения, чрез която може да се направи изкупление за греха. Тази жертвена система обаче беше само временна и просто очакваше идването на Исус Христос, който щеше да умре на кръста, за да извърши пълно заместващо изкупление за греха. Спасителят, който беше обещан в Стария завет, е напълно разкрит в Новия завет. Само предвиден в Стария завет, върховният израз на Божията любов, изпращането на Неговия Син Исус Христос, е разкрит в цялата си слава в Новия завет. И Старият, и Новият завет са дадени „за да ни направят мъдри за спасение“ ( 2 Тимотей 3:15 ). Когато изучаваме внимателно Заветите, става ясно, че Бог „не се променя като сенки“ ( Яков 1:17 ).
За 11 долара в Америка можеш да останеш ...
Американските политически гангстери внед...